Oldal kiválasztása

A bértranszparencia legfontosabb kérdései

júl 15, 2025 | HR | 1 hozzászólás

A bérek átláthatósága mára nem csupán egy irányelv az igazságosabb jövedelmezésért, hanem hamarosan valós kötelezettségeket tartalmazó, törvénycsomag, amely majdnem minden munkáltatót érinteni fog. Bejegyzésünkben összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a bértranszparenciáról, hogy segítsük a felkészülését.

 

A bértranszparencia történeti előzményei

 

A bérek átláthatóságát célzó kezdeményezések gyökerei a 20. század közepére nyúlnak vissza, amikor egyre nagyobb társadalmi nyomás nehezedett a munkaadókra a nemek közötti bérkülönbségek felszámolása érdekében. A második világháborút követően, amikor a nők tömegesen jelentek meg a munkaerőpiacon, hamar világossá vált, hogy ugyanazért a munkáért gyakran alacsonyabb fizetést kaptak, mint férfi kollégáik. Ezt a problémát először különféle kollektív szerződések és országos jogszabályok próbálták orvosolni.

Az Európai Unió is már az 1970-es évektől kezdve igyekezett egységesíteni a tagállamok szabályozását. A Római Szerződés módosításai, majd az ezt követő egyenlő bánásmódról szóló direktívák egyre inkább a „pay gap” csökkentésére helyezték a hangsúlyt. Ennek ellenére a bérkülönbségek – különösen a nemek között – sok országban továbbra is jelentősek maradtak.

A helyzet orvoslására 2023-ban született meg az új uniós irányelv, amely már konkrét, számon kérhető előírásokat tartalmaz a vállalatok számára. Ez többek között a bérek átláthatóságára, a munkavállalók tájékoztatására, és a rendszeres jelentéstételi kötelezettségekre is kiterjed. Magyarországnak ezt a szabályrendszert várhatóan 2026-ig kell átültetnie a hazai jogrendbe, így a vállalkozásoknak legkésőbb addig mindenképpen fel kell készülniük a változásokra.

Bértranszparencia szoftveres támogatás az OLM Rendszertől-1200x628

Mi az a bértranszparencia és miért fontos?

 

A bértranszparencia lényege, hogy a bérezés átlátható és ellenőrizhető legyen mind a munkavállalók, mind a jelentkezők számára, ezáltal csökkenjenek a diszkriminatív különbségek és erősödjön a munkahelyi bizalom.

Fontos ugyanakkor eloszlatni egy gyakori tévhitet: a szabályozás nem azt jelenti, hogy egyenként, név szerint fel kell tüntetni, ki mennyit keres. Ehelyett bérsávokat, pozíciókhoz kötött fizetési kategóriákat, illetve azok alsó és felső határait kell világosan megjeleníteni, hogy a munkavállalók és pályázók előzetesen ismerjék a várható kereteket. Ezzel megelőzhetők az indokolatlan különbségek, és támogatni lehet az „egyenlő munkáért egyenlő bér” elvének gyakorlati érvényesülését.

Mely vállalatokat érinti a bértranszparencia kötelezettség?

 

A bértranszparencia uniós irányelve elsősorban a 100 főnél több munkavállalót foglalkoztató cégekre vonatkozik, nekik lesz kötelező rendszeres időközönként (például évente vagy kétévente) részletes jelentéseket készíteniük a bérezési gyakorlatukról. Ezekben a jelentésekben ki kell térniük arra is, hogy az egyes munkakörökben mutatkozik-e nemek közötti bérkülönbség, illetve milyen intézkedéseket terveznek annak csökkentésére.

A szabályozás ugyanakkor fokozatos szigorítást tartalmaz, így később várhatóan a kisebb létszámú cégek is a kötelező adatszolgáltatók közé kerülhetnek. Emellett minden vállalatot érinteni fognak a toborzással kapcsolatos előírások (például az álláshirdetésekben kötelező bérsáv feltüntetése), függetlenül attól, hány főt foglalkoztatnak.

Ez azt jelenti, hogy még a mikro- és kisvállalkozásoknak is érdemes időben felkészülniük, átnézni a belső bérezési rendszerüket, munkaköri leírásaikat és adataikat. Ezzel nemcsak a várható szabályozásoknak tudnak majd megfelelni, hanem egy tisztább, vonzóbb munkáltatói környezetet is biztosíthatnak a munkavállalók számára.

Milyen kötelezettségeket jelent a bértranszparencia a gyakorlatban?

 

A bértranszparencia nem csupán egyszeri adatszolgáltatást jelent. A munkáltatóknak folyamatosan biztosítaniuk kell, hogy a dolgozók hozzáférhessenek a bérezési struktúrákról szóló információkhoz, és indokolt esetben egyenlő munkáért egyenlő bért kapjanak. Ennek része lehet például a rendszeres belső bérértékelés, valamint a riportálási és dokumentációs kötelezettség is.

Álláshirdetések: kötelező lesz a fizetési információ feltüntetése

 

Az új uniós szabályok értelmében az álláshirdetésekben kötelező lesz feltüntetni a várható bérsávot vagy annak alsó-felső határait. Ez nagyban megváltoztatja majd a toborzási stratégiákat, hiszen a jelöltek így már előre tisztában lehetnek a lehetőségekkel, ami jelentősen növeli a folyamat átláthatóságát és csökkenti a felesleges köröket mindkét fél számára.

Hogyan tudja munkáltatói márka eszközként használni a bértranszparenciát?

 

A bértranszparencia nem csupán kötelezettség, hanem remek lehetőség is a munkáltatói márka építésére. Az átlátható bérezés erősíti a vállalat hitelességét, vonzóbbá teszi a céget a legjobb szakemberek számára, és hozzájárul a meglévő dolgozók elkötelezettségének növeléséhez. Egy nyílt és korrekt bérrendszer nemcsak jogszabályi megfelelés, hanem hatékony PR és HR eszköz lehet.

Hogyan készüljön fel a gyakorlatban a bértranszparenciára?

 

A bérezési átláthatóság sikeres bevezetése elsősorban pontos, naprakész belső adatokon és átgondolt folyamatokon alapul. Első lépésként érdemes részletesen átvilágítani a vállalat fizetési struktúráját, felülvizsgálni a munkaköri leírásokat, a bérsávokat, valamint az előléptetési és előmeneteli feltételeket. Így gyorsan kiderülhet, hogy hol lehetnek indokolatlan eltérések, vagy éppen rendezetlen belső szabályok.

Bértranszparencia útmutató-díjmentes letölthető kézikönyv-OLM Rendszer-1200x1200

 

A következő fontos lépés egy olyan HR és bérszámfejtési rendszer kialakítása, amely támogatja a pontos adatkezelést és az egyszerű riportálást. Egy korszerű digitális megoldás nemcsak a jogszabályi megfeleléshez nyújt segítséget, hanem átláthatóbbá teszi a vállalat működését a dolgozók számára is. Emellett érdemes jogi és HR szakértőt is bevonni, hogy minden dokumentáció megfeleljen a hazai és uniós előírásoknak.

Jó hír, hogy mindehhez már most is elérhető egy ingyenesen letölthető, gyakorlati segédletünk, amely lépésről lépésre bemutatja a legfontosabb teendőket, határidőket és ellenőrzési pontokat. Érdemes ezzel elindulnia, hogy magabiztosan készülhessen fel a bérek nyilvánosságát megkövetelő szabályozásokra. Töltse le itt.

Bértranszparencia útmutató-díjmentes letölthető kézikönyv-OLM Rendszer-