Ennyi módszer megismerése után igazán jól jönne egy kis pihenő, nem-de? Ez az érzés nem véletlen, még akkor sem, ha a téma igazán izgalmas.
Kutatások bizonyítják, hogy a nem megfelelő vagy a nem elegendő alvás negatív hatással van a hatékony munkavégzésre. Nem csak szellemi, de fizikai munka során is szükséges a 20-30 perces minőségi pihenés a dolgozók számára.
Az elegendő alvás hiánya nagy károkat tud okozni a dolgozóban és ezzel együtt a cégben. A kialvatlanságtól a munkavállaló állandó fáradtságtól szenved, ingerült, gyengébb minőségű a kommunikációja, a teljesítménye romlik és könnyen kiégéshez, kimerültséghez vezethet. Ez nem csak szellemi, de fizikai szinten is megmutatkozik, hiszen gyengül az immunrendszere, a dolgozó könnyen megbetegszik.
Az alváshiány a testre hasonló élettani hatással bír, mint az alkohol. Ugyanolyan káros, ugyanolyan koncentrációs zavart tud okozni, ami alkalmatlanná tesz a munka iránt és egy rossz életminőségben nyilvánul meg.
Mivel a cégek produktivitást várnak el, az alkalmazottak pedig nem gépből vannak, ezért fontos megérteni azt, hogy az ebéd utáni szieszta kimondottan lényeges az eredményesség szempontjából. Kihangsúlyozandó, hogy nem a munkaidőből vesz el, hiszen egy kipihent munkavállaló sokkal hatékonyabban tudja elvégezni ugyanazt a feladatot rövidebb idő alatt, mint egy fáradt kollégája, aki csak csinálgatja a dolgát, de rámegy az egész napja.
A megfelelő pihenés segít a teljesítmény növelésében, a jó közérzet és az egészség fenntartásában és sokkalta lendületesebb lesz tőle a munkavégzés. Fontos azonban egy egészséges időtartam betartása. Nem szabad, hogy túl rövid ideig tartson, de túl hosszúra sem szabad nyújtani, mert az már kótyagos állapotot okoz.
A legideálisabb minimum 20 perc, maximum 1 óra.
Az alvásnak rendkívül fontos szerepe van az agy megfelelő működésében. Ilyenkor dolgozza fel a kapott információkat, megpihen illetve pont ellenkezőleg, ilyenkor jön meg az ihlet, a legjobb ötletek.