A digitalizáció nagy ütemű terjedése jelentős mértékben alakítja át a HR szakmát, és amihez a szakembereknek alkalmazkodniuk kell. Csak így tudják saját előnyükre fordítani a mesterséges intelligencia és az automatizáció tulajdonságait.
Az Ipar 4.0-hoz hasonlóan a humánerőforrás menedzsment HR 4.0-ként jelenhet meg a köztudatban, ami egy valóságos forradalmat jelent. Az innovatív technológiák, mint a Big Data és az MI automatizálják, egyszerűsítik és gyorsabbá teszik a HR folyamatokat, ami a dolgozóktól digitális tudásuk fejlesztését igényli. Produktívabb teljesítményt eredményez, csökkentik a munkaerő toborzással és felvételével járó költségeket és kevesebb munkaerőre lesz szükség ugyanannyi feladat elvégzéséhez. Az igazi fejlődéshez viszont nem csak a munkavállalók képességeit, de a szervezeti kultúrát, a belső működési struktúrát is meg kell változtatni.
Az Ipar 4.0 hatására a bürokratikus, repetitív folyamatok automatizálódnak, a HR tevékenységek stratégiai szintre lépnek. Az innovatív technológiai vívmányok és erőforrások segítenek a stratégiai folyamatok optimalizálásában és az emberek hatékonyabb kezelésében. A HR szakemberek ennek köszönhetően sokkal jobban tudnak összpontosítani az ideális, képzett munkaerő megtalálására, a szervezeti légkör minőségének javítására és a munkahelyi környezet vonzóbbá tételére. Ezáltal a leendő alkalmazottakat ösztönzik, hogy munkát vállaljanak a szervezetnél.
Minél kevesebb humán erőforrást kell igénybe venni a tehetségek felkutatására, kiválasztására, a teljesítménymenedzsmentre vagy az adminisztrációra, annál több idő szabadul fel a fejlesztésre és az értéknövelő feladatok elvégzésére.
Sokkal több idő marad mind az ügyfél és mind a munkavállalói élmény biztosítására, amire ma már egyre nagyobb hangsúly helyeződik, és amiben a negyedik ipari forradalomnak is jelentős szerepe van. A pozitív tapasztalatok nem csak jó véleményt szülnek, de az ügyfelekben és a dolgozókban is egy mélyebb benyomást keltenek, ami lelkileg is közelebb hozza őket a céghez. Sokkal jobban tudnak vele azonosulni és kialakul bennük egyfajta érzelmi elkötelezettség.
Ha a HR a digitális technológiát kollaboratív módon alkalmazza, ha a dolgozók megtanulnak a robotokkal, a mesterséges intelligenciával csapatként együttműködni, akkor a negyedik ipari forradalom számos előnyével kerülhetnek szembe, mint hogy: