Hadd tegyek fel Önnek egy egyszerű kérdést: tudja-e, hogy pontosan mivel jár egy elektronikus munkaidő nyilvántartó program kifejlesztése? Még a szakemberek számára is tartogat néha mellbevágó meglepetéseket, amire még csak nem is gondolnak.
Most egy percre képzelje el, hogy Ön megbíz egy programozó fejlesztő céget azzal a feladattal, hogy hozzon létre egy minden területre kiterjedő munkaidő nyilvántartót a vállalkozása számára.
Az adott cég egy kalkulációt készít az fejlesztési időre. A munka elkezdődik, majd jönnek az előre nem látható, rejtett akadályok, ami miatt a projekt kifejlesztése hónapokról több évre nyúlik ki. Ez arányosan növeli a költségeit is.
A díja immár több száz millió forintra rúg, ami jóval meghaladja az erre fordítani kívánt összeget, hiszen minden ilyen célszoftver fejlesztéséhez erőforrásokra van szükség, ami szintén pénzbe kerül. A kifejlesztés után az alkalmazást még tesztelni kell, ami szintén időt igényel. Hosszú idő után végre átadják Önnek a kész programot, azonban a nehezen kezelhető modulok miatt szinte használhatatlan, ezért egy sima excell táblázat, de még a papíralapú nyilvántartás is kézenfekvőbb megoldásnak bizonyul. Oda a pénz és van egy alig használható programja. Nem hangzik valami jól, igaz?
Nos! Nem titok, hogy egy-egy ilyen saját fejlesztés vészesen nagy kockázattal járhat. Buktatók sorai teszik lehetetlenné az adott program megvalósulását vagy használatát. Számos olyan kudarcról tudunk, ami jelentős anyagi veszteséget okozott cégeknek csupán azért, mert a „mi majd kifejlesztjük magunknak” alapon gondolkodtak és ugrottak fejest a mély vízbe.
Sokszor egy program kifejlesztése meghaladja a becsült idő mértékét és évekig eltart, de a szoftver előre nem látott okok miatt még így sem készül el teljesen. Ezért nagy összeg árán van egy félkész alkalmazásunk, ami hibákkal rendelkezik és nehezen használható. Ráadásul a gyakorlati használat használatból fakadó problémák csak később fognak igazán előjönni, aminek korrigálásához újabb fejlesztések van szükség. Persze mindez újabb idő és pénz.
Az sem ritka, hogy olyan specifikus feladatról van szó, amit a fejlesztő nem tud teljesíteni, így hát hiába minden erőlködés, a program egyszerűen kivitelezhetetlen. Bizonyos esetekben azonban hiába van meg a programozói tudás a projekt megvalósításához, ha hiányzik a szakértelem az adott célterület kielégítéséhez. Hogy használható és megfelelő szoftvert lehessen kifejleszteni, ahhoz elengedhetetlen, hogy a szakmához tartozó ismeret rendelkezésre álljon, amit csak sok hiba árán lehet megszerezni.
Bármilyen összetettebb programozás, fejlesztés mögött projektvezetők, fejlesztők, coderek és tesztelők csapata áll. Mindemellett szükséges, aki dokumentálja a projektet, és aki összefogja a munkát. Ezeknek a szakembereknek a munkaórái, a fejlesztés, a tesztelés, a debuggolás teszik ki a saját kifejlesztés költségeit. Így hát, ha ezt a megoldást választja, akkor ezzel számolnia kell. Sőt! Ha a program használata közben egyéb igények merülnének fel, akkor ezek kivitelezése plusz időt és kiadást jelent a cége számára.
„Minél komplexebb egy program, annál magasabb az ára, mivel az említett költségelemek egyes pontokon négyzetesen nőnek.”
A felhasznált, bevitt adatok olyan területet, kincset képeznek egy cég életében, aminek védelméről is gondoskodni kell, ami megint csak plusz kiadást jelent. Napjaink cyber forradalmában lényeges szempont, hogy megtudjuk magunkat védeni a külső támadásoktól, hisz bármilyen jól is dolgozhatunk, ha egy szempillantás alatt kámforrá válnak az évekig gondosan kezelt kimutatások és jelentések.
Munkaidő nyilvántartót saját fejlesztéssel csak akkor érdemes bevállalni, ha nem fél a meghiúsulástól vagy nem jelent gondot az időbeli és a pénzügyi rizikó a cégének, és ezt képes megfelelően kezelni.
Ezek után felmerül a kérdés, hogy akkor vajon mi lenne a legjobb választás?