IoT (Internet of Things)
Magyarul a dolgok internete. A kifejezés olyan intelligens eszközöket takar, amelyek nem csak a gazdaságban, de előnyös tulajdonságaival az otthonokban is maximálisan érvényesülni tud. Az eszközökbe, tárgyakba épített érzékelők az internetalapú hálózathoz kapcsolódva adatokat gyűjtenek, kielemzik az értékes információkat és kapcsolatba lépnek, kommunikálni képesek egy másik eszközzel a világ bármely pontján, emberi beavatkozás nélkül.
Az eszközök közötti információáramlásból rengeteg értékes adat nyerhető ki, amelynek segítségével optimalizálhatóak a folyamatok. Hogy kézzelfoghatóbb legyen: az IoT például vezetés során képes információkat szolgáltatni az út várható forgalmáról vagy az időjárásról, amire így előre fel lehet készülni.
MI és a gépi tanulás
A mesterséges intelligencia ma már nem egy ismeretlen fogalom, ami egy mesterségesen megalkotott tudat általi intelligenciát jelent. A gépi tanulás (Machine Learning) a mesterséges intelligencia egyik ága és mivel olyan rendszereket, algoritmusokat foglalnak magukba, amelyek adatok, példák, minták alapján képesek tanulni, majd ezek alapján tudnak általánosítani vagy szabályokat felismerni, ezért pozitívan befolyásolják a cégek működését.
A gépi tanulással többek között olyan funkciók valósulnak meg technikai szinten, mint az adatok elemzése, beszédfelismerés vagy előrejelző analízis készítése. Az automatikus önfejlesztő tulajdonsággal kiegészíti az emberi erőforrás készségbeli hiányosságát és meghatározó szerepet tölt be az adatok védelmében is.
Blockchain
Egyre népszerűbb és ütemesen növekvő technológiai trend lett a blokklánc. Egy láncolatként összekapcsolt, blokkokból álló adatbázist jelent, mely decentralizált környezetben, közvetítő nélkül működik. Eredetileg Bitcoinra tervezett, gazdasági tranzakciók digitális és elosztott főkönyveként nevezett, amit több személy felügyel, és aminek minden blokkja adatokat tartalmaz. Ezek az adatok kiemelt biztonságban vannak, hiszen egy központi szerverhez képest a blokklánc több számítógépen/szerveren fut, így ha egy rendszerben hiba merül fel, az még nem okoz semmilyen problémát. Ezen kívül, mivel az adatokban utólag már nagyon nehéz változtatást végrehajtani, ezért a visszaélések is kiküszöbölhetőek.
A kriptovaluták és fizetések mellett többek között szellemi tulajdon, vagyon-és ingatlankezelésben is használható, mivel a blockchain már több iparágban is terjedőben van és minden olyan dologra programozható, aminek értéke van. Ezen technológia alapján létrejött okos szerződéseken túl tökéletesen alkalmazható pl. orvosi nyilvántartások tárolására, adó beszedésére vagy digitális közjegyző létrehozására is.
Hiperautomatizáció
2020-ban az egyik legfontosabb stratégiai technológiai trend a Gartner vezető kutatási és tanácsadói vállalat szerint. A vállalatok egyre több monoton, iteratív feladatot váltanak ki az automatizáció segítségével, ami évről-évre rohamosan terjed. Ezeket az üzleti folyamatokat olyan intelligens szoftverek, mint az MI, az NLP (Natural Language Processing – Természetes nyelvek feldolgozása) vagy a gépi tanulás az RPA-val (Robotic Process Automation – Robotikus Folyamat Automaizálás) egyetemben segítik elő.
Ezeknek a megoldásoknak köszönhetően egy szintet átlépve előtérbe kerül a hiperautomatizáció, ami lehetőséget ad arra, hogy az említett szoftverek alkalmazása minden eddigi elképzelést fölülmúlva sokkal gyorsabb, hatékonyabb és széles körben elterjedt legyen. Ilyen módon értékes emberi erőforrást szabadítanak fel, mely más értékteremtő feladatokban hasznosulhatnak.
5G
Az ötödik generációs mobilhálózat forradalmasítja a mobiltechnológiát. Rengeteg innovatív lehetőséget rejt magában, ami szinte minden iparági szegmensben hasznosulni tud. Nagy ütemben fejlesztheti a gazdaságot, mert új alternatívákat, üzleti modelleket és fejlettebb szolgáltatásokat biztosít.
A gyorsabb sebességű adatátvitellel, az azonnali válaszreakcióval és a nagyobb hálózati terhelhetőséggel alakítja át nem csak az emberek, de a vállalatok életét is. Nagy hatással van a dolgok internetére (IoT) és az internethasználatra is, és megváltoztathatja a technológia innovációját is.
Kiberbiztonság/Adatvédelem
A dinamikusan fejlődő és világszerte egyre szélesebb körben terjedő digitalizációval párhuzamosan nő a kiberfenyegetettségek aránya is. A vállalatok adatai veszélynek vannak kitéve a hackerek támadásaival szemben.
Ez sokszor csak akkor tudatosul a szervezeti vezetőkben, döntéshozókban, amikor már bekövetkezett a baj. Ezért elengedhetetlen az információk védelme, a kiberbiztonság. Erre már a stratégia tervezése során gondolni kell, hiszen egy üzleti katasztrófa előzhető meg vele.